Goodsleep

Ve své práci jsem se zaměřila především na přístroj CPAP (Continuous Positive Airway Pressure – trvalý pozitivní tlak vzduchových cest).Tyto přístroje jsou určeny zejména k domácímu použití u pacientů trpících obstrukční spánkovou apnoí. Vzhledem k diskomfortu, který způsobuje maska, k hlučnosti přístroje, vzhledu, vysychání úst a nosu je s existujícími přístroji spolupráce pacientů nízká.

 

Při navrhování přístroje jsem tvar postupně více a více "zakulacovala" a snažila se odprostit od klasických forem zdravotnických přístrojů, aby pacient neměl neustálý pocit, že je nemocný. Zadruhé eliminovat veškeré ostré hrany, aby se pacient s tímto přístrojem u hlavy cítil co nejvíce příjemně.V průběhu práce a na základě zpětné vazby pacientů jsem přišla na ideu umístit přístroj na zeď. Hlavním důvodem bylo, aby nedocházelo k nechtěnému shazování přístroje na zem a částečně také kvůli úspoře místa na nočním stolku.

Pozice přístroje je na úrovni hlavy spícího pacienta, aby nedocházelo ke stékání sražené vody v hadici pacientovi do úst a jejímu vdechnutí. Tím si lze přivodit těžký zápal plic, zánět průdušek a jiné plicní onemocnění. Výhodou je také snadná ovladatelnost z lůžka.

 

Přístroj je rozdělen na 3 díly + zvlhčovač.

  • Spodní díl slouží pouze pro uchycení na zeď

  • Střední díl obsahuje „střeva“ přístroje

  • Vrchní díl je tvořen základovou deskou, displayem a ovládáním

Díly jsou do sebe vzájemně „zacvakávací“ (díky bajonetu) a tím je možné si zvolit umístění zvlhčovače na pravé či levé straně postele.

Jako další věc jsem studovala uživatelské rozhraní a funkce existujících CPAP přístrojů. V uživatelských příručkách nastavení přístrojů a návod na manipulaci zabíral min. 15 stran A4 a dalších 15 stran „Řešení potíží“. Velmi mnoho funkcí či ovládacích postupů je naprosto nesmyslných. (Např. Opustit kteroukoliv obrazovku lze stisknutím tlačítka „Vypnout zvuk“). V nemocnicích ani vyškolení zdravotní pracovníci s těmito přístroji neumí plně zacházet a prodejci daných přístrojů jim píší vlastní „tahák“ jak se v nastavení orientovat. Poznámka na konci vždy byla: „Zablokovat všechny funkce a display, aby si to pacient sám nerozhodil.“

Použité funkce jsou tedy:

            On/ Off/ Pauza

            CPAP

            BI-level

            Tlaková rampa

            Alarm

            Teplota zvlhčovače

 

Ostatní data sloužící k monitoringu pacienta pro potřeby lékaře (dechová frekvence, měření apnoických pauz, výdechový dechový objem, atd.) se zaznamenávají na SD kartu a pacient k nim nemá přístup.

 

Odstranila jsem ovládání pomocí nepřehledných displayů a nahradila ho jednoduchým ovládáním pomocí kapacitní klávesnice.

Bakalářská práce

© 2016 by Klára Hulmáková